събота, 30 януари 2010 г.

Прага

Златна Прага, Градът на 100-те кули - това са част от имената дадени на Прага.
Архитектурата на града е забележителна, но атмосферата и духът са тези, които правят посещението тук незабравимо. Градът запленява от пръв поглед и те кара да се влюбиш в него завинаги.



Панорамна гледка към града от Храдчани





“Старе место” е старият град основан около 9-ти век, сега център на Прага. В миналото е бил ограден с крепостна стена, която с разширяването на града е била разрушена. Тук се намират някои от основните забележителности: Староместкият площад, Часовниковата кула Орлой, църквата “Дева Мария” и Карловият мост.





Часовниковата кула Орлой - Построена е през 15 век и е реставрирана многократно през годините.
Има три компонента - астрономически часовник, показващ движението на Слънцето, планетите и зодиите, календар на месеците и “разходката на апостолите”. На всеки кръгъл час, часовникът сякаш оживява. Фигурите на апостолите преминават една след друга, а някои от скулптурите също се раздвижват. Звучи и музика.


Националният музей

сряда, 20 януари 2010 г.

Това - онова ...

И така, подкарахме я новата година. А тя - като старата. Работа, грижи, проблеми - нищо ново под слънцето.

За капак слънцето и то се скри. Голям Сечко реши да напомни за себе си. Снегове блокират половин България. Училища затварят незнайно до кога. Че и по-лошо щяло да става!

В София проблеми няма :) Ама изучих се аз вече! Развали ли се времето (разбирай, завали ли сняг в столицата) - никакви маршрутки, отивам си на автобусчето аз, чакам си да дойде на спирката на Плиска, после си пешеходствам около 20-30 минути и с бодра стъпка пристигам в офиса за началото на работния ден. Била съм снежен човек! Големо важно :)))

Скандал с кандидата на България за еврокомисар - то вече не е новина, ама да не пропусна. Какво пък толкоз, на назе интриги ни дай, умеем си ги тия неща! Сега ще замазваме положението, но и в това сме факири.

Слави Трифонов и ББ нещо не се разбрали, даже май се били скарали. Каква поредна драма, уважаеми зрители!

Съседските фермери пак блокираха границата - и ние пак се жалваме в Европата, от която нали и те са част бре джанъм, че губим пари от цялата история. Сякаш на някой му пука за нас... То на самите нас вече не ни пука, какво да говорим за другите. Как да те уважават, като сам не се уважаваш?! Питам аз и отговор не чакам...

Но... и по-зле може, скъпи сънародници, винаги може да стане още по-зле. Пък нали си знаете вече от опит - ако нещо може да се обърка, то непременно ще се обърка! Важното е да не ни пука :)

Хайде, какво чакате още?! Обличайте децата, взимайте шейните и найлоните и отивайте да се пързаляте и да правите снежни човеци! Вижте колко е красиво навън! :) И да не забравите фотоапарата, ей! :)

сряда, 13 януари 2010 г.

Доклад на ПРООН за състоянието на човешките ресурси

Всяка година Програмата за развитие на Организацията на обединените нации (ПРООН) изготвя и представя доклад за човешкото развитие в света. Участниците в класацията са разделени в две основни групи - развити (включва 38 държави) и развиващи се страни. Традиционно първите 10 места се заемат от скандинавските страни като Норвегия, Исландия, Швеция, както и от някои високоиндустриализирани държави като Канада, Австралия, Япония и др.

В доклада за 2009 година България заема едва 61-вото място!

Далеч по-назад от съпоставими като територия и население страни като (само не се смейте!): Австрия (14-то място), Белгия (17-то място), Гърция (25-то място), както и от другите т.нар. нови членове на ЕС като Словения (29-то място), Чехия (36-то място), Словакия (42-ро място), Унгария (43-то място) и др.

В зората на демокрацията, през далечната 1991 година България е заемала 34-то място. Следва рязък спад, леки подобрения и настоящото 61-во място.

Каква е базата за съставяне на въпросната класация?

Идейната основа на глобалния индекс е концепцията за устойчиво развитие на човешките ресурси. Според тази концепция всеки човек се нуждае в еднаква степен от добри доходи, добро здраве и добро образование. И така докладите на ПРООН се подготвят на основата на специално събрани и анализирани данни, които се оценяват в три групи - размер на БВП на глава от населението, очаквана продължителност на живота и ниво на участие в образованието.

Постигнатата от България стойност на индекса (0,840) се образува от средноаритемтичната на:

0,788 за БВП;
0,802 за здравословност и продължителност на живота;
0,930 за образование.

Няма как да пропусна да вметна нещичко по темата.

Че сме бедни - най-бедните в целия ЕС (и не само в него) - е ясно на всички. Че здравната ни система е в криза и се нуждае от спешна реанимация - и това си го знаем. Но как при положение, че около 50% от младото поколение е меко казано неграмотно и с този огромен процент от малцинствените групи с основно и дори без никакво образование, е как при това положение имаме такъв коефициент за образование - е не знам! Явно се дължи на големия брой (все още) хора с висше образование... А колко реални са дипломите и колко качествено е и самото ни образовние, особено през последните години - това е друга безконечна тема.

Не мога да се надявам да имаме прогрес през близките години по упоменатите критерии. Тогава какво? Остава да подобрим показателя мобилност (разбирай емиграция) или показателя философско възприемане на фактите и обстоятелствата.

Ех, българи, юнаци! Пийте по едно и не му мислете много! Нали най-мразим да мислим...

понеделник, 4 януари 2010 г.

Малко снимки от с. Мала Църква и Мальовица

С.Мала Църква (до 1887;Сръбско село) - село в Софийския окръг ,10 км юг-югозападно от Самоков, 70 км югоизточно от София. Населението му е 494. Съставно селище на Самоковска област .Обявено е за курорт с местно значение(1969). Има автобусна връзка със Самоков.Разположено е край р.Леви Искър ,в северното подножие на Рила, на височина 1200м. Има планински климат със средна януарска температура -4,2° C и средна юлска +25,5° C. Сняг има средно през 160 дни от годината, а през зимата снежната покривка е над 25 см. Излужени канелени горски почви.




Да, обаче сняг нямаше...





Мальовица е известно място в българския алпинизъм и туризъм. В региона има ски писти, хотели и ресторанти. Тук планината се изправя като отвесна стена и скалите представляват едни от най-трудните маршрути за катерене в цялата страна. Районът на хижа ”Мальовица” е отправна точка за много туристически маршрути: до Рилския манастир (6 часа), до хижа ”Иван Вазов”(7 часа), до хижа “Рибни езера” ( 9- 10 часа) и до Седемте Рилски езера (5 часа). Връх Мальовица (2000 м) се достига за около 2- 3 часа и от него се разкрива невероятна гледка.



Сняг нямаше и по пистите на Мальовица... Добре, че не съм скиор, да не ме е яд толкова много :)))




И така посрещнахме и тази нова година. Да ни е честита!

Честита да е новата 2010 година!

Честита Нова Година!

Нека бъде здрава, успешна и по-човечна!