понеделник, 30 юни 2008 г.

Стрелча

Този уикенд бях с Мария и Митко в Стрелча. Не знам как досега не съм стъпвала в това китно балканско градче, но мога да кажа, че е страхотно. Убедете се сами!




Стрелчани казват, че произвеждат повече рози от Карлово и Казанлък. Гледката на ширналите се розови масиви е невероятна, а ароматът е зашеметяващ!

Ето една снимка от музея на Стрелча.



А това... май няма нужда от коментар - тук времето е спряло... Нямаше как да пропусна да увековеча прословутата закусвалня Москва! :)))



Любимата на децата балеринка. Когато има специален повод тя дори танцува :)



В парка на Стрелча. Има чешмичка с топла минерална вода, както и паметник на Васил Левски (в дъното в ляво).

А какъв дъжд ни валя... Добре, че успяхме да се скрием в едно магазинче, докато попремине бурята :)


След бурята - пак разходка. Ходихме да запазим места в кръчмата, защото желаещите били много, а местата не стигали за всички.





Стрелчани умеят да живеят.

В Стрелча разбират нещата от живота и умеят да отсяват сеното от плявата. Хората са отзивчиви, гостоприемни, дружелюбни, спокойни, усмихнати... Не можеш да минеш от край до край по прословутия бул. България (много се смях, но така се казва централната улица в Стрелча), без да срещнеш десетки роднини или познати. Ей това се казва живот!


Марийче, едно голямо благодаря!

вторник, 24 юни 2008 г.

Малко еко

За всички, които обичат природата и се стараят да я опазят, ето един сайт за чанти от бамбук, коноп и лен:

www.envirosax.com

На мен лично много ми харесват моделите и ако ги имаше в България нямаше да се замисля да си купя. А и цените са много добри.

Пазете природата, за да я има и за нашите внуци, правнуци, праправнуци...

понеделник, 23 юни 2008 г.

За матурите

И така, реши министър Вълчев и въведе матурите за зрелостници. Даже ги проведе. Резултатите за пореден път показаха онова, което всички си знаем - че нивото на българското средно образование не е такова, каквото би трябвало и ни се иска да бъде и каквото беше (поне по мое време).

Когато става дума за български език и литература винаги се сещам за моята учителка в езиковата гимназия в Стара Загора - г-жа Личева. До ден днешен съм и благодарна, че най-малкото ни е научила да пишем грамотно. Защото голяма част от завършващите тази година и това не могат. Да не говорим за любимата и фраза: "Приемам всяка теза, стига да можете да я докажете". Е как да не обича човек такъв учител!

За щастие славата на обичната ми езикова гимназия в родната Стара Загора очевидно не клони към залез. По български език и литература зрелостниците и са на седмо място в цялата страна. Сред куп други езикови училища.

И пак питам аз - само от езиковите училища ли трябва да излизат грамотни българи? И само в математическите гиманзии ли ще търсим бъдещите Бил Гейтс-ове?

Профилирането е хубаво нещо, никога не съм го отричала. НО! Трябва да има едно минимално ниво според мен, което да покриват учениците по всички предмети, за да вземат така лелеяната диплома за средно образование.

Често чувам от ученици - какво ме интересува кога е била Втората световна война или коя е столицата на Австралия. Който не иска да има елементарна обща култура, нека си стои с основното образование. Не че няма и такива... А има дори и без основно... Но тук причините са по-сложни.

Гледах по телевизията за един човечец, неграмотен, дето се подписал под документ, че дава земята си под аренда, пък то всъщност било договор за продажба. Сега се опитва да си върне земята, но подписът му си стои там и шансове почти няма. Той човекът не е виновен. Но нека бъде за пример за всички онези млади хора, които нямали нужда от образование и от знания.

Не мога да приема за нормално човек в 21 век да няма елементарна грамотност и култура!!! Особено ако липсата на интерес се дължи на мързела му...

Без знание няма бъдеще!

Човекът се различава от животните по това, че има разум и способността да говори. За разума има твърдения, че и някои животни го притежават, но учените все още правят проучвания. Но един млад човек да си отвори устата и да използва не повече от 100 думи...

Нещо се разълнувах. Винаги съм била чувствителна на тая тема...

Четете, учете, развивайте се! Вярвайте в себе си и в по-доброто бъдеще!

Салса

За всички почитатели на латиното, танците и доброто настроение - щурите летни купони на открито в Мансардата са възобновени!

Дори в събота построиха и подиум, на който желаещите могат да танцуват. Подчертавам - желаещите, а не можещите, защото никой не те гледа колко можеш, а и важното е да си направиш кефа. :))) Много е приятно. Е, ако си сред можещите си е друго, ама не е задължително условие за доброто настроение на присъстващите.

Новината е, че танци ще има и в сряда, не само в събота, както беше по-рано. Явно има доста желаещи. :) И как няма да има - друго си е на открито...

Аз от доста време не бях играла салса, но явно тези неща не се забравят лесно. А за бачатата няма да коментирам, там съм в стихията си :))). Който не вярва - да провери! :)))

Видях някои стари познати от времето, когато ходех на салса редовно :)). Запознах се с интересни хора. Едното момиче е реставратор и е командирована в Етрополския манастир. Идва си веднъж на 2-3 седмици в София. Може да идем да я видим някой ден. Чувала съм, че е приказно в Етрополския балкан, а и тя така твърди.

вторник, 17 юни 2008 г.

Разпиляхме се

Много от приятелите ми не живеят вече в България. Германия, Белгия, Исландия, САЩ и къде ли още не. Не вярвам, че ще се върнат да живеят тук, поне не преди пенсионирането си...
Благодарна съм на новите технологии, които ни дават възможност да поддържаме връзка и да не се забравяме съвсем...
Вижте това:
На мен лично мноооооооого ми хареса, забавно е и за пореден път показва, че Стара Загора е град на поети. :)))
През почивните дни си бях там, след дъжда липите така ухаеха... На Аязмото беше приказно.

вторник, 10 юни 2008 г.

Когато си на дъното

Мислех си за едно мое любимо стихотворение на невероятния Дамян Дамянов. Като бях ученичка той дойде в Стара Загора и аз успях да се сдобия с негова книга с автограф. Бях на седмото небе!

Скоро прочетох, че:
"На 6 юни 1999 г. в София умира Дамян Дамянов – български поет. През 1961 г. завършва Българска филология в СУ “Климент Охридски”. Работи като литературен консултант във вестник "Народна младеж". От 1968 г. е към писателската група при ЦС на българските профсъюзи, редактор в отдел "Поезия" на списание "Пламък".Първата му публикация е от 1949 г. във вестник "Сливенско дело". През 1997 г. получава наградата "Ив. Вазов" за цялостното си литературно творчество.

Някои от най-известните му книги са: "Ако нямаше огън" (1958 г.), "Очакване" (1960 г.), "Лирика" (1962 г.), "Стени" (1964 г.), "Живей така, че … Есета, силуети, импресии" (1969 г.), "Тетрадка по всичко" (1980 г.), "Отворен кръг" (1983 г.), "Таванът" (1983 г.), "Любовна лирика" (1990 г.; 2. изд. 1992 г.), "Още съм жив" (1993 г.). Автор е на пиеси, есета, пътни бележки и други."

Та ето го и самото стихотворение:

КОГАТО СИ НА ДЪНОТО

Когато си на дъното на пъкъла
Когато си най тъжен и злочест
От парещите въглени на мъката
Си направи сам стълба и излез
Светът когато мръкне пред очите ти
И притъмнява в тези две очи
Сам слънце си създай и от лъчите
Създай си стълба и по нея се качи
Когато от безпътица премазан си
И си зазидан в четири стени
От всички свои пътища премазани
Нов път си направи и сам тръгни
Трънлив и зъл е на живота ребуса
На кръст разпъва нашите души
Загубил всичко, не загубвай себе си
Единствено така ще го решиш

В момента не се чувствам на дъното. Никак даже.
Но често съм се чувствала така.
Тогава се сещам за думите на баба ми: "По-добре на хората в устата, отколкото в краката" и за любимото ми стихотворение... Помага!

понеделник, 9 юни 2008 г.

Защо?

Защо не ни се случва това, което искаме?

Защо не можем да избягаме от онова, което не искаме?

Защо вместо да си помагаме се заливаме със злоба и завист, плетем интриги и си подливаме вода?

Защо хората имат разсъдък, когато се държат като обезумели?

И защо имаме сърца, след като не искаме да чувстваме?...

понеделник, 2 юни 2008 г.

Мила родино, ти си земен рай...

Мила родино, ти си земен рай,
твойта хубост, твойта прелест
ах, те нямат край!

Дори да исках не бих могла да изразя по-точно чувството, което се породи у мен след вчерашната екскурзия.

Тръгнахме с час по-късно от уговореното. Времето беше променливо и аз имах опасения, че ще ни се наложи да се прибираме преди да сме стигнали. Но времето беше с нас.
Пътят беше тесен и с много дупки, но затова пък природата беше невероятна. Пътувахме на североизток към Лъкатник и пещерата "Темната дупка". След красивите пейзажи по пътя и след изпитанието на множеството завои и дупки стигнахме до пещерата. Т.е. до мястото, от където се стига до пещерата.
Пътечката ни изненада със змия и коприва. :) Качихме се горе и се оказа, че в пещерата няма осветление и алеи, както в някои от пещерите в страаната, а беше видимо, че има какво да се гледа вътре.
Като по чудо се оказа, че в колата имаме лампа за глава и точно преди да влезем се събрахме с една групичка студенти и една девойка, която разбираше от пещери и се съгласи да ни води. Пещерата е невероятна прелест! Огромна, с много тунели, течаща и капеща вода, езерце с кристално чиста вода и най-голямата атракция - водопад, който излиза и извън самата пещера. Беше изумително, само дето на моменти така се провирахме и лазехме, че се чувствахме като Индиана Джоунс. :))) На едно място имаше много пясък, из цялата пещера се виждаха процепи, тунели, дупки... Преди много много години пещерата е била дъно на море. Чувството е неписуемо.
На излизане вече ни издирваха, приятелите на водачката ни бяха решили, че може да сме се загубили...
Момичето разказваше, че имало езерце вътре и можело с лодка да се преплува и да се излезе на друго ниво, а имало и втори етаж в пещерата. Изобщо беше много интересно и вълнуващо преживяване. Само дето сама не бих рискувала да се правя на откривател. :)))
След катеренето, лазенето, провирането и пързалянето из пещерата се насладихме на природата и на кулинарното майсторство в заведението край пътя, водещ към пещерата.

Никак не ми се ставаше, но решихме да отидем и до Черепишкия манастир, който е в този край. Бях чувала, че е един от най-красивите. И това си е съвсем вярно! Както и на Дряновския край него минава река, а могъщо извисяващите се скали на Врачанския балкин дават усещане за сигурност и спокойствие. В скалите се вижда икона - казват, че природата я е създала и човешки крак не е стъпвал там. Добре, че нацелихме една група от Велинград, та слушахме разказа на техния водач. :)) Има специален кът на Иван Вазов - с едно прекрасно миндерче с гледка към реката и планината, изложени са негови книги, а в одаята цари едно спокойствие... Направо ти иде да вземеш един бял лист и химикал и да пишеш, да пишеш...
В църквата свещеникът беше много дружелюбен и усмихнат и ни благослови и ни миропомаза. Приех това като знак, че нещата ще се оправят.

Както се казва, няма нищо случайно в този живот...

След това... път и отново в мръсната София, където дъждът беше опитал да отмие мръсотията и напрежението...
А днес е Денят на Ботев. Честит празник, българи!